img

Fontanny w miastach


Fontanny w miastach. W Polsce brakuje fontann, jakie czeszą wrażliwy mikroklimat, podnoszą nastrój miasta i są atrakcją miejskich placów, tak jak to ma miejsce w miastach Europy Zachodniej. Nadal jest niewiele fontann jakie ciągną ludy obywateli tworząc naokoło nich atmosferę do polemiki, relaksu, odpoczynku.

ORAZ to często właśnie fontanny wykonywają iż niektóre miejskie place kwitną jako miejsca spotkań, obejmowania wiedzy, miejsca w jakich napotykają się młodzi człecze oraz kwitnie cywilizacja miejska. Są one często esencją bieżących miast. Dzisiaj w wielu miastach Nasz egzystują fontanny, aczkolwiek typowo są to niekorzystne fontanny naczelnego rodzaju, odjęte jakąkolwiek wzbogaceń bądź rezultatów w osoby skaczącej wacie, programów etc.

Często nawet nie są podświetlane nocą, albo pozostawały wypełnione w oparciu o chałupniczo zrealizowane dysze. Nie wleką one już obywateli miast do odpoczynku w ich sąsiedztwie. Niestety, samorządy często nie inwestują w nowe fontanny czy aktualizację istniejących sądząc iż tego sposobu instalacje są bardzo drogie, co nie jest do końca dobrane z prawdą.

Antyczne dzierga fontann. Już w dawnym Egipcie, co demonstrują malowidła w cenotafach, fontanny były tak modne iż konstytuowały niemal nieodłączny podzespół ogrodów i ogrodów możnych rezydentów. Fontanny wielofunkcyjne o doborowej architekturze pojawiły się już w antycznej Persji, aliści ich rozkwit naskoczył na czasy starożytnej Grecji a Rzymu.

Niebawem spokojny się wyposażeniem parków, term oraz powszechnych skwerów miast rzymskich. Te fontanny napędzane były grawitacyjne wodą z akweduktów albo pochodzeń. W starożytnej Grecji pojawiły się pierwsze fontanny ze ponadprogramowymi skutkami, i wata wprawiała w prąd automaty albo narządy wodne.

W 62 roku n.e. Heron dziwił Greków fontanną wystrzelającą wodę automatycznie w górę (napędzaną powietrzem sprężanym unikatową napuszonością wprawianą w dynamizm poprzez niewolnika). Inżynier ten wyszperał nadto pierwszą inkrustowaną turbinę parową- aeolipil i zaplanował pierwszą machinę do sprzedaży po poupychaniu monety do rozpadliny. W Polsce pierwsze fontanny były napędzane grawitacyjnie, jak np.